Film taneczny DALEKO: Łódź & Los Angeles

Projekt zakładał realizację filmu tanecznego z udziałem pracowników i absolwentów łódzkich uczelni z kierunkami tanecznymi (Akademii Muzycznej i AHE) oraz amerykańskiej The Sharon Disney Lund School Of Dance At Calarts. Uczestnicy wezmą udział we wspólnych warsztatach online i wymianie doświadczeń. Z przygotowanego w ten sposób materiału powstał film, którego premiera odbyła się w Łodzi oraz w ramach Los Angeles Dance Festival w USA i Międzynarodowego Festiwalu „Zawirowania” w Warszawie.

 

Źródło: artnexus.com

 

Film pt. “Daleko” to obraz spotkania kilku osób z samotnością, byciem odciętym od świata przez czyjeś decyzje, własny błędy lub przymus pandemii. Dla każdego doświadczenie to układa się inaczej, ale wszystkich łączy dotkliwy brak bliskości drugiego człowieka. Pierwotną inspiracją dla filmu były konteksty historyczne łączące Łódź i Los Angeles, w tym przede wszystkim życie Artura Rubinsteina. Pianisty, który uciekał z ukochanej ojczyzny, wkraczając w świat Polonii w USA. Ostatecznie sam proces twórczy stał się motywem filmu poprzez ukazywanie warunków pracy na dystans, w jakich zmuszeni jesteśmy w czasie pandemii funkcjonować. Początkowo zaplanowana była wspólna praca na jednej sali prób. Bezpośredni kontakt oraz rozmowy w cztery oczy – na żywo, w realu. Pandemia pokrzyżowała te plany, więc relacje pomiędzy Łodzią i Los Angeles budowaliśmy dzięki nowym technologiom i komunikatorom internetowym.Film jest świadectwem tęsknoty za normalnością. W przypadku Rubinsteina – za bezpiecznymi, podróżami do Polski, która motywowała kompozytora do twórczości, czego wyrazem były liczne koncerty charytatywne na rzecz wsparcia Polaków w czasie wojny. W przypadku współczesnych artystów – za możliwością nieskrępowanych relacji twórczych. Obie te sytuacje łączy konieczność stawienia czoła nowym wyzwaniom codzienności oraz odejście od strefy własnego komfortu i codzienności, do której się przywykło.Studenci i absolwenci kierunków tanecznych Akademii Muzycznej i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi stworzyli film taneczny wraz ze studentami i absolwentami Sharon Disney Lund School of Dance w CalArts w California Institute of the Arts w Los Angeles. Spotykali się online na wirtualnych warsztatach i rezydencji twórczej.Premiera filmu odbędzie się 14 listopada na dwóch krańcach świata – w Łodzi we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim jako część programu „Poznawanie tańczącego słonia. Współczesne badania performatywne” oraz w ramach Los Angeles Dance Festival w USA. Projekcja odbędzie się on line i na żywo.

 

 

Choreografia w ścisłej współpracy z tancerzami: Tomasz Ciesielski
Reżysera i montaż: Paweł Szymkowiak
Muzyka: Kuba Pałys
Kostiumy: Nikola Fedak
Taniec: Christina Carlos, Kearian Giertz, Natalia Kladziwa, Katarzyna Leszek, Iryna Polishchuk, Tomasz Ryś, Selma Stocker


Dofinansowano z budżetu Miasta Łodzi. Projekt jest realizowany we współpracy z Sharon Disney Lund School of Dance w CalArts, Los Angeles.

Skip to content